top of page

Шта је СтарТ?

start-color-rgb_200x200.png
СтарТ

Наш мото: „Учење је дељење!“

СтарТ позива школе, вртиће, групе ваннаставних активности и породице , као и друге заинтересоване институције и групе, укључујући медије, да нам се придруже у дељењу радости заједничког учења!

 

СтарТ је примио међународну награду „Глобал Бест Авардс 2018“ као најбољу иницијативу за СТЕМ образовање којом се премошћује јаз између образовања и радног живота у Европи (СТЕМ: наука, технологија, инжењеринг и математика) на ИПН2018.

 

У међународном СтарТ-у, заједнице за учење добијају подршку, признања и награде за извођење интердисциплинарног , колаборативног учења заснованог на пројектима .

 

Међународно СтарТ такмичење има две категорије:

 

 - Пројекти деце и младих (3-19 година)

 - Најбоље образовне праксе одгајатеља (наставници, инструктори, родитељи…)

Свако може годишње да учествује у извештајима о свом раду у облику кратких видео записа и сажетих дневника (пројеката)   или кратких видео записа и опсежних писаних описа (најбоље праксе). Тема пројеката је без избора; услован захтев је веза за науку, технологију или математику и једну од СтарТ тема . У  критеријумима оцењивања истиче се активна улога ученика/учесника, сарадња и интердисциплинарност. Пријавите се за СтарТ 2019-2020 овде !

 

СтарТ програм укључује и СтарТ догађаје ( СтарТ Дани , СтарТ фестивали , међународно јавно гласање и Међународни ЛУМА СтарТ Гала ), виртуелни научни клуб, и сарадњу са СтарТ амбасадорима, корпорацијама и универзитетима. Чак имамо и званичне СтарТ партнерске земље у којима се СтарТ организује на националном нивоу.

 

У СтарТ-у свако дете и млади могу бити звезда кроз тимски рад - добродошли!

 

Зашто СтарТ?

СтарТ је узбудљива и охрабрујућа платформа која подржава извођење пројеката везаних за науку, технологију и математику. Свестрани Почетак теме и захтеви за пројекте дозвољавају заједнице учења да искористе за учешће у почетку процеса на такав начин да подржава њихове потребе најбоље. СтарТ начин рада и размишљања заснован је на истраживању  и омогућава деци и младима да користе науку, технологију, математику и вештине 21. века како би решили питања из стварног живота која су везана за њихов живот и будућност.

 

У међународном СтарТ-у наставници и студенти који су реализовали угледне пројекте и образовне праксе добијају признање и видљивост на многим нивоима , а најбоље праксе и пројекти се награђују . Током 2017. и 2018. године, добитници главних награда награђени су меморијалним путовањем у Финску  како би добили награде на СтарТ Гала.

 

Охрабрујемо све учеснике да своје пројекте базирају на питањима и интересовањима студената. Поред тога, надамо се да ћемо мотивисати учеснике СтарТ-а да сарађују са другим школама, универзитетима, организацијама, компанијама и другим институцијама у њиховим пројектима. СтарТ такође подстиче употребу савремене технологије као и друге средине за учење ван школе. У СтарТ-у се промовише интеграција уметности и наука , на пример кроз драму у облику научног театра. Пројекти и креације у СтарТ-у укључују комбиновање природних наука, математике и технологије са другим дисциплинама, укључујући музику, визуелну уметност, драму, језике и спорт.

 

Позивом и других земаља да учествују, ми повећавамо глобалну интеракцију и окупљамо људе због великог интереса. Прочитајте више о нашим циљевима и примени СтарТ-а овде .

 

СтарТ је више од конкуренције

Иако је облик међународног СтарТ-а такмичење, СтарТ је много више од тога: медиј је за окупљање људи из целог света који ће им делити радост учења!

 

СтарТ комбинује учење засновано на истраживању, учење засновано на пројектима и учење засновано на феноменима . Он промовише интердисциплинарни и вођени интересом приступ науци, математици и технологији. СтарТ програм има за циљ да повећа радост од иновација и учења преко властитих граница . СтарТ такође подржава интересовање девојака за науку, технологију и математику кроз креативне методе рада и контекст за који студенти сматрају да је фасцинантан.

 

СтарТ нуди свима који учествују у великој подршци за спровођење учења заснованог на пројектима . На пример, пружамо бесплатан виртуелни научни клуб у коме било ко може учествовати у било ком тренутку и од било кога! Погледајте клуб и лекције овде . На нашој веб локацији такође чувамо и ажурирамо бесплатну банку материјала .

 

СтарТ организује ЛУМА центар Финска

Власник и главни имплементатор СтарТ-а је  ЛУМА Центер Финланд . ЛУМА Центар Финска је мрежа финских универзитета за науку и технологију (укупно 12 универзитета), а СтарТ организује у сарадњи са спонзорима и другим партнерима за сарадњу, као што су корпорације.

 

СтарТ је дугорочни пројекат; од 2016. године важан је део годишњег акционог плана ЛУМА центра Финска. Кроз СтарТ желимо да имплементирамо у школе и вртиће нови, интердисциплинарни и колаборативни СтарТ начин рада и размишљања.

 

Напомена Упутства која се налазе на енглеској верзији веб локације СтарТ намењена су само школама, вртићима и групама ваннаставних активности које учествују у међународном програму СтарТ! Фински учесници могу изабрати да учествују у међународном СтарТ-у и детаљнија упутства могу пронаћи у финској и шведској верзији ове веб странице.

Званичне СтарТ партнерске земље

Србија, Гимназија ,,Вељко Петровић"

СтарТ програм је финска иницијатива, коју је покренуо и организовао ЛУМА Центар Финска. У Финској и нашим партнерским земљама СтарТ се организује на националном нивоу. Национални СтарТ омогућава, на пример, награђивање најбољих националних тимова, организовање великих регионалних СтарТ фестивала , националну СтарТ гала и, наравно, пружање подршке на матерњем језику учесника.

 

Док се СтарТ и даље шири по свету, са поносом објављујемо да смо већ склопили званичне споразуме о партнерству са четири земље: Кином, Јорданом,Турском и Србијом!

 

Као такви, сви који желе да учествују у СтарТ-у из наших партнерских земаља региструјеће се и пријавити свој рад својој локалној Старт канцеларији. Националне СтарТ канцеларије у нашим партнерским земљама номиноваће националне најбоље студентске пројекте и најбоље образовне праксе наставника за међународно такмичење СтарТ. Учесници из било које друге земље осим Кине, Јордана, Турске и Србије региструју се директно и пријављују нам свој рад.

Шта ради национална СтарТ канцеларија?

Сви који желе да учествују у СтарТ-у из наших партнерских земаља извештавају о свом раду и региструју се у својој националној канцеларији СтарТ, а национални СтарТ жири основан од стране националне канцеларије СтарТ одлучује о најбољим националним пројектним тимовима и најбољим образовним праксама које ће учествовати на међународном СтарТ такмичењу . Прошле године ЛУМА Центар Финска доделио је победницима главних награда на међународном такмичењу путовањем у Финску како би добили награде на годишњој гала старти.

Као национална канцеларија СтарТ-а, можете организовати и национални  СтарТ фестивал  у вашој земљи, на којем наставници и студенти могу једни другима да представе своје пројекте и најбоље праксе. У периоду 2018-19-19, Естонија, Кина, Јордан, Турска и Србија организовале су своје националне СтарТ фестивале. У Финској су локални ЛУМА центри организовали 10 регионалних СтарТ фестивала у периоду 2018-19.

СтарТ Фестивал

СтарТ фестивали су регионални фестивали науке, технологије и математике већих размера, на којима млади људи могу да деле и прославе своје креације СтарТ пројеката са још широм публиком него током локалних СтарТ-ових дана. У Финској се СтарТ фестивали широм регије Финске организују од стране регионалних ЛУМА центара тако да је покривена цела Финска. Такође је неколико других земаља започело организовање националних СтарТ фестивала - прочитајте више о нашим партнерским земљама овде !

 

Међутим, чак и ако у вашој земљи још увек не постоји национални СтарТ фестивал, топло охрабрујемо оне који су заинтересовани да почну да га организују! Током СтарТ фестивала студенти могу да поделе оно што су створили као свој СтарТ пројекат са жиријем који чине стручњаци из различитих области, као што су универзитети, корпорације или организације, и наравно, са осталим студентима у региону . Студенти ће такође вршити врједновање креација других. На овај начин прављење пројеката постаје још реалније , узбудљивије и мотивираније !

 

Штавише, на финским регионалним СтарТ Фестивалс студенти често добијају охрабрујуће награде од наших партнера за сарадњу. На пример, регионална компанија може да додели награду тиму који је креирао пројекат релевантан за њихову индустрију, што би резултирало већом сарадњом између индустрија и школа. Фински СтарТ фестивали такође укључују забавне и узбудљиве радионице и за наставнике и за студенте. Студенти могу, на пример, да спроведу узбудљиве експерименте из хемије, израде робота или кодних игара , а наставници имају педагошке кафиће где могу да размене своје најбоље праксе и искуства .

Распоред за СтарТ 2019-2020

СтарТ се организује сваке године сваке академске године. Следећи распоред описује годишње догађаје СтарТ-а. Можете, наравно, да спроводите пројекте према свом распореду, али многе функције СтарТ-а одвијају се у одређено време, тако да је добро имати на уму ако желите да учествујете у СтарТ-у.

 

Мај – октобар

Регистрација за предстојећу СтарТ сезону отвара се у мају. Регистрација је необвезна, али се препоручује: онима који су се регистровали као СтарТ заједнице за учење може се понудити додатна подршка и најновије вести о текућој сезони.

 

РЕГИСТРУЈТЕ СЕ ОВДЕ  ДА БИСТЕ ДОБИЛИ ИНФОРМАЦИЈЕ И ПОДРШКУ!

Септембар – фебруар

СтарТ пројекти  (и наравно најбоље образовне праксе ) се спроводе у заједницама које уче.

 

Надамо се да свака СтарТ заједница која учи дели радост учења у својој заједници организовањем СтарТ дана : на тај начин деца и млади стижу да представе свој посао, на пример, родитељима и другима.

 

14.2.2020: РОК ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ ПРОЈЕКАТА И НАЈБОЉИХ ПРАКСИ!

Извештавање се отвара 19. новембра 2018. Можете пријавити свој рад и учествовати у СтарТ такмичењу тако што ћете испунити онлине образац са везама до својих видео записа и дневника учења. Обавезно пријавите своје пројекте и најбоље праксе  до 14.2.2020 !

 

 

Март – мај

Током пролећног времена радост учења се дели путем СтарТ фестивала и међународног јавног гласања  на нашем Иоутубе каналу како би се открили фаворити јавности.

 

Крајем маја – почетак јуна

СтарТ сезона кулминира на Интернатионал СтарТ Гала-у , где се додељују најбољи пројекти и најбоље образовне праксе године! 

 

3.-5.6.2020: Добитници награда биће објављени на Интернатионал ЛУМА СтарТ Гала 2020 у Еспоу-у, Финска. Гала је део Међународног симпозијума ЛУМАТ.

Чланови међународног почасног жирија СтарТ су ове године:

 

Предсједавајућа: проф. Маија Аксела , директор ЛУМА центра Финска

Др . Јун Ванг, продекан психолошког факултета са нормалног универзитета у Пекингу у Кини

Др . Ангела Јамес , виша предавачица у научном образовању са Универзитета Квазулу-Натал у Јужној Африци.

Секретар: Анетте Маркула , менаџерица међународног пројекта СтарТ-а

 

Као такви, видео снимци номиновани су двадесет најбољих видео записа пријављених СтарТ-у 2018-2019. И преносе узорне образовне праксе у вези науке, технологије и математике које користе интердисциплинарни приступ и промовишу заједничко учење и активно учење уопште. Гледањем видео записа свако може имати користи од педагошких иновација створених широм

света и искористити инспиративне идеје и узбудљиве методе за спровођење учења заснованог на пројектима.

ОВАКО ЈЕ БИЛО 2019.

 

НОМИНОВАНИ КАНДИДАТИ ЗА НАЈБОЉУ ПРАКСУ : МЕЂУНАРОДНА ЛУМА СТАРТ ЕДУКАТИВНА НАГРАДА :

„Узгајајте своју храну! Усудите се пробати (чак и на месец)! - приступ трећем и четвртом разреду СТЕМ ”,  трећи и четврти разред - ЕБ1 / ЈИ де Сао Бартоломеу де Регатос (Анабела Сантос),  Португал

 

“ Куле легенди ”  , предшколска установа Бахцесехир (Мациде ИСИК, Емине Медине БОЗ, Синем ЕРЕНЕР УНАЛ, Кевсер ГУНЕИЛИ, Иасемин Гузин КОЦА),  Турска

 

„Математика у нашем животу“ , Арар Пионеер - школе Академије Арар (Гхазал Кавасмех, Бара 'Сархан, Ламар Обеидат, Иоусеф Абед, Кхалид Фаииад, Вафа' Мох'д Бадер Са'д Батиенех) ,  Јордан

 

„Дан физике у забавном парку“, Ирбидна припремна школа за девојчице (Смар Хасан Мурсхид Наззал, Савсан Фаек Саббах, Иара Јамал Субхи, Кхалид Мустафа Гхабен),  Јордан

 

„СТЕАМ приступ у образовању користећи технологију проширене стварности:„ АР - путовање око кула “" , Средња школа №8 (Олена Ковалова, Оксана Галусинскаја, Олена Шаповалова, Инна Деревианко, Олга Баткилина, Свитлана Гритсаи, Викторииа Калинина),  Украјина

 

" Стуб и млађи у акцији  климе “, (Ервиола Кономи),  Албанија

 

„ Велико звездно небо “ , лига основне школе Ванхонг, (Миниан Лу, Гуифен Киан, Јие Цхен, Јинкианг Лиу, Ксуфенг Сун, Наихуа Веи),  Кина

 

„ Пут уметничког живота свиле “ , експериментална основна школа Донгзху Сузхоу (Лу Ксиаојиа, Гу Веиии, Јианг Хуипинг Ксиаоронг, Ианг Ксиаокиан, Зханг Леи),  Кина

 

„ Позориште за науку “, ГД-ГСР (гестион делегуее ду гроупе сцолаире ла Ресиденце) (Фоуад Ел Хаски, Хацхим Мортаки, Рацхид Вахаби),  Мароко

 

“Млади људи који уче статистику” , Кеминмаан кескускоулу (Аира Карассаари, Ханна Литтов), Финска

 

 

МЕЂУНАРОДНА НОМИНАЦИЈА ЗА НАГРАДУ ЛУМА СТАРТ (НОМИНИРАНИ ЗА ПРОЈЕКАТ ):

„АСПАР Т-2“ , Нигде Аксемседдин Билим ве Санат Меркези (Талха Талип АЦИКГОЗ, Алперен КАХРАМАН),  Турска

 

„Брига за кућне љубимце - интелигентни уређај за храњење вођен мрежама ствари“ , Сузхоу Јинцханг Експериментална школа страних језика (Иилин Ванг, Схивен Мин , Иукуан Лу, Зејун Зхоу, Зхаојун Ксие, Иукуан Оу'ианг),  Кина

 

„Фласх Флоицт Предицтор“ , Универзитетске школе Зарка и КГ (Омар Схисхани, Омар Абу Салем, Омар Схахеен), Јордан

 

„Од жера до храста“ , Рокискис Сенамиестис Прогимнасиум (Афанасјева Аустеја, Буневициус Аугустас, Саццани Маттео, Сапагова Саманта, Семенас Кајус, Труксните Урте, Василиаускаите Емилија, Василиаускаите Фауста, Василиаускаите Камиле, Заварските Карина),  Литванија

 

"Здравље недеље пројекат" , Северна ЛИЦЕЈУС (Анеле Ганусаускаите, Софије Ганусаускаите, Симас Кудараускас, се Паулиус Кведарас, Изабеле Тротаите, Аруне Навицкаите Герда Сезенитре, Сауле КАСПАРАВИЧИУТЕ, Дзиугас Сиауткулис, Јокубас Гарлаускас, Елзе Барткевициуте, Лиепа Моркунаите Костас Корсаковас, Акмеја Тилвикаите ),  Литванија

 

„Цар под контролом ума“ , ФИСТА (Ману Киискила, Сампо Лассила, Ииро Пеккаринен),  Финска

 

„Садња помоћу вештачког осветљења различитих таласних дужина“ , Сјајна светлост (Сондос Ал-Мхесн, Ханеен Ал-Масалек, Даниа Ал- Касире, Адан Ал-Баднде),  Јордан

 

" Обнављање дрона" , Тампереен лисеон лукио (Вилхелм Тоивонен, Аримо Густафссон, Ниило Вихериаранта, Аапо Леппанен),  Финска

 

„Вода за живот“ , Плави свет (Раихан Ахмад Схахаб, Раисиа Амира Махер, Алдебран Даффа Иудха Цахиади, Бинтанг Рифки Маулана ДС, Алеена Рахма Схахаб),  Индонезија

 

„Ватерк“ , Греен Гроуп (Аиоуб Дадани, Ноуамане Аит Даоуд, Кхалил Адми, Аберрахмане Дриоуцх, Хоуссам Аззоуз),  Мароко

Прочитајте више на:
start-color-rgb_200x200.png
bottom of page